Bektaşi Üzümü Nedir | Faydaları Nelerdir | Nerede Yetişir?

Bektaşi Üzümü Nedir | Faydaları Nelerdir | Nerede Yetişir?

Bektaşi üzümünün bir diğer ismi de frenk üzümüdür. Bektaşi üzümü nedir sorusunun cevabı ise; Bektaşi üzümü onlarca renge ve türe sahip bir meyvedir. Tadı kiraz ve üzüme benzemektedir. Bunun yanı sıra birden fazla yararı vardır.

Bektaşi üzümünün Faydaları Nelerdir?

Bektaşi Üzümü
Bektaşi Üzümü

Bektaşi üzümünün faydalarından bahsedecek olursak; içerdiği B, C, E, A vitaminleri ile birden çok faydaları vardır. Yüksek tansiyon düşürücü,

Bunun yanı sıra fosfor, potasyum, manganez, demir ve bakır kaynağına sahiptir. Hipotansif, anti-sklerotik birleşimine ve kılcal güçlendiriciye sahiptir. Bu yüzden hipertoni (yüksek tansiyon) ve başka kalp damar hastalıklarının tedavilerinde kullanılması gereken bir meyve türüdür. Bektaşi üzümünün olgun olan meyveleri şişliği önleyen serotonin maddesi içermektedir.

Meyvelerin benzersiz bileşimleri insan kanını iyileştirir. Kanın toksin, ağır metaller ve kolesterolün temizlenmesine yardım sağlamaktadır. Bunun yanı sıra b9, bhemoglobin, bakır vitaminlerinin üretimlerinde öncü bir rol oynamaktadır. Bektaşi üzümü böbrek ve karaciğer aktivitelerini iyileştirip kanın sağlığını desteklemektedir.

Bunun yanı sıra, safra kesesi temizliği, idrar söktürücü gibi özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmekte ve  iltihabı kaldırmaktadır. Bununla beraber kadın sağlığı bakımından da oldukça faydalı bir meyvedir, taze meyveleri yada demlenmesi adet düzensizliğini yanı sıra uzamış menopozal kanamayı normal hale getirir.

Bektaşi üzümünün yaprakları da aynı zamanda birden fazla tedavi edici özelliğine sahiptir. Bu yapraklardan hazırlanmış demleme bağırsak, iltihaplı romatizma, mide, osteokodroz ve damla gibi bazı hastalıklarda kullanılarak içilir. Fakat bilinmesi gerekir ki yaprakları çok güçlü idrar sökücü etkiye sahiptir bu yüzden kullanırken dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir.

Bunun yanı sıra azda olsa şarap, pasta, jöle ve marmelat yapımlarında kullanılmaktadır.

Bektaşi Üzümünün Zararları Nelerdir?

Bektaşi üzümü daha olgunlaşmadan yenilip üzerine su içildiği zaman ölüme dahi yol açabilen bir meyve türüdür. Yada ağır bağırsak hastalıklarına yol açabilir. Tarif ettiğimiz şekilde yenilen meyveler bağırsak içerisinde mayalanır ve Meyve suları bağırsak içerisindeki suları sulandırır ve mide suları mayalanmaya karşı etkisiz kalmaktadır. Böylece meyvelerin mayalanmasından oluşan gazlar genişleyip bağırsakları felç edebilir. Bu nedenle çocukların daha olgunlaşmamış bu meyvelerden uzak tutmanız gerekir.

Bektaşi Üzümü Nerelerde Yetişir?

Ana vatanı Orta asya, Kafkasya ve Avrupa’dır. Orta iklim kuşağında kolaylık bir şekilde yetişir, fakat kuraklığa dayanamaz. Bunun yanı sıra Kuzey Trakya, Kuzey Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu’da da yetişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.