Basur Hemoroid Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Hemoroid Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Hemoroid
Basur Hemoroid

Basur Hemoroid, beslenme programı ile kontrol edilen bir hastalıktır. Fakat genellikle cerrahi müdahale gerekir. Basur rahatsızlığı makat cıvarında gerçekleşir. Makat cıvarında bulunmuş olan toplar damarlar varis tarzında genişlemektedir.
Basur lar genel anlamda ikiye ayrılır. Bunlar birincil ve ayrıca ikincil basurlardır :

Birincil basurlar : Yoğun görülmektedir. Makat cıvarında bulunmuş olan toplar damar ağının doğru hastalığıdır. Anüs cıvarında bulunur. Genellikle 25 ile 30 yaş aralarında görülmektedir.

İkincil basurlar : Kapıtoplar damarı düzeyindeki kan akışının engellenmesi neticesi gelişir. Bir takım hastalıklar basura neden olabilmektedir. Örneğin siroz rahatsızlığı ikincil basura neden olabilmektedir.
Basur hastalığına genel olarak toplar damar iltihapları ve ayrıca toplar damar bozuklukları neden olabilmektedir. Basur durumunu kolaylaştıran durumlar vardır. Fazla alkol tüketimi, baharatlı ayrıca acı yiyecekler almak, aşırı yemek yemek, sık sık meydana gelmiş olan gebelik durumu basur hastalığına neden olabilmektedir.
Bunun yanı sıra makat bölgesine zarar verebilecek bisiklet ayrıca binicilik tarzında sporlarla uğraşmak basur oluşumuna hız veriyor.
Basur klinik açıdan dış basur ayrıca iç basur olmak şartı ile ikiye ayrılır.
Dış basur : Anüs bölgesinin kapanmasını sağlamakta olan kasın alt taraftaki toplar damardaki genişleme ile meydana gelir.

İç Basur : Anüs bölgesinin kapanmasını sağlamakta olan büzgen kasın üzerindeki toplar damarın genişlemesi neticesinde meydana gelmektedir. İç ve ayrıca dış basur lar beraber gerçekleşebilir. Fakat yalnızca bir basur çeşidi hastada bulunuyorsa bu tür genellikle dış basur dur. İç basur un en mühim göstermesi mukoza sarkması ayrıca mukoza boğulmasıdır. İç basur aşağıya sarkar makattan sarkma eğiliminde bulunur.
Dış basur dışkı genişlemesi neticesinde dışarıya sarkmaktadır. Kanama yapar kansızlık ayrıca iltihaplanmaya neden olmaktadır.

Basur Hastalığının Belirtileri :

Makat cıvarında meydana gelmiş olan kanama basurun en fazla görülmüş olan belirtisidir. Genel olarak ilk belirti olmak ile beraber deneyimli hekime başvurulması önerilerimiz arasında yer alır.
İltihaplanma basur un öteki bir belirtisidir. Damarda genişlemiş toplar meydana gelir. İltihaplanmış olan basurun memeleri genişler ve ayrıca şişer. Bu tür durumlar hastaya ağrı veriyor.
Dışkılama olayında ise kişinin ağrısının olabilmesi diğer bir belirtidir.
Basur kanamaları az dahi olsa bile bu kanamanın bilhassa her dışkılama da gerçekleşmesinden sonrasında hastada kansızlık meydana gelir.

Tedavi Yolları :

Bir takım önlemlere dayanır. Hastaya düzenli olarak dışkılama önerilir. Bu şekilde dışkı bağırsak içerisin de daha da az kalmaktadır.
Basur dan kurtulabilmek için, beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Bilmeniz gerekir ki baharatlı ve ayrıca acı besinler tüketmemelisiniz. Bunun yanı sıra fazla yemek tüketmeyi engellenmelisiniz. Çünkü aşırı yemek sindirim kanallarına zarar veriyor. Bunun yanı sıra hardal,alkol ve ayrıca kahve tarzında ürünlerden uzak durmanız gerekir.
Basur olan hasta da kabızlık sorunu var ise bu problem vazelin veyahutta lanolin yağı kullanılarak çözülebilirler.
Sıcak oturma banyoları, bu hastalığa iyi gelir.
Basur hastalıklarından kurtulmanın bir diğer yoluysa yaşayış tarzımızdaki değişiklikle olmaktadır. Durağan ayrıca hareketsiz şekilde olan insanlar bu tarzlarını değiştirmesi gerekir.

Cerrahi Müdahale :

Basur hastalığın ilerleyen evrelerinde gerekir. Tıbbi müdahalenin yetersiz kalması neticesi sonrasında uygulanmaktadır. Kriyoşirüji metodu uygulanır. Sıvı azot veyahutta azot protoksitle beraber dondurucu bir malzeme kullanılarak basur memeleri çıkarılır. Fakat kriyoşirüjünün uygulanmasının alanı biraz kısıtlıdır. Çünkü bu tedavi metodu fazla büyümemiş ve ayrıca iltihaplanmamış olan basur da etkili olmaktadır. Bu tedavi hastanede kalmamızı gerektirmez. Sızısız ayrıca ağrısız bir cerrahi müdahaledir. Ama birkaç gün ishal olmamıza neden olabilmektedir.
Bununla beraber Hemoroidektomi denilen bir tedavi metodu da vardır. Tıbbi tedavilerin yetersiz kaldığı alanlarda bu yöntem uygulanır. Ağrı, kanama tarzında sıkıntıları olan hastalar için bu yöntem uygundur .Ameliyat sonrasında hasta ağrı çeker. Hastanede birkaç gün yatmayı gerektirmeyen bir tedavidir. Fakat ameliyat etkili ve ayrıca başarılı neticeler veriyor. Ameliyat sonrasında hasta kendine iyi bakmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.