Ananas Nerede Ve Nasıl Yetişir?

Ananas Nerede Yetişir?

Ananas Nerede Yetişir sorunun cevabını ilk başta dünyada en fazla yetişen ülke ile cevaplayalım. Dünyada en fazla ananas Hindistan’da yetişir. Türkiye’de ise Akdeniz bölgesi ve marmara bölgelerinde yetişir.Ananas meyvesi Yumuşak ve nemli olan havaları sever.
Ananas tropikal mevsim olan yerlerde yetişen meyve türü olduğu için genellikle Küba’da ve Filipinlerde yetiştirilir. Ananas’ı tarihte ilk keşfeden ve ananası ilk yetiştiren kişi Christopher Columbus’tur. Ananas meyvesi en bilindik tropik meyve içinde yer almaktadır. Ananasın ilk yetiştirildiği yer Amerika kıtası, yüksek ihtimalle Brezilya ve Paraguay’dır.

Ananas Nerede Ve Nasıl Yetişir? ananasın faydaları ananas yetiştiriciliği antalya ananas ağaçta mı yetişir ananas ne kadar tüketilmelidir ananas faydaları
Ananas Nerede Yetişir?

Ananas Ticari bir meyve olarak çoğunlukla tropikal ve subtropikal bölgelerinde yetiştirilerek yayılır. En çok ananas yetiştirilen yer Hindistan’dır. 2001–02 sırasında, Hindistan’da 90 bin Hektar alanda 1,30 milyon ton ananas yetiştirilmiştir. Hindistan, dünyanın toplamda ananas üretiminde % 8 den fazlasını üretir.

Ananas suyu da dünya pazarı için çok büyük bir yeri vardır. Ananas ve ananas suyuna da endüstriyel olarak bir istek bulunur. Ananas meyvesi A ve B vitamini çok zengin ve kalsiyum içeren çok iyi bir meyvedir. Hatta ananas meyvesi fosfor ve demir de bulundurur.
Ananas en fazla, miktarda yağışlı olan bölgelerde yetişir. yaklaşık olarak yıllık 1500 mm yağmur yağan bölgelerde ananas yetiştirilmektedir. Ege bölgesi, Marmara ve Akdeniz bölgelerindeki iklim yumuşak ve nemlidir. Ve bu bölgeler ananas yetiştirilmesine son derece müsaittir.

Ananas Nasıl Yetişir?

Ananas meyvesi için güzel bir hava nemi ve bol sulama koşulları temin edilmelidir. Deniz sahillerine yakın yerlerle beraber, bunun yanı sıra iç taraflarda da ananas meyvesi yetiştirilir. Ekim sahası deniz düzeyinden 1500 m yükseğe genişletilmelidir. Ananas meyvesi yetiştirilen yüksek gelişme sıcaklığı 15 ile 30 derecedir. minimum sıcaklık ise, az güneş ısısı yada sürekli gölge meyveye zarar verir.

Ananas meyvesi gelişim ve büyüme sürecinde oldukça fazla su verilmesi gereken bir meyvedir. Yetiştiği bölgelerde çoğunlukla Ağustos ayı başından başlayarak verilen uyandırma suyu ve kışın oluşan yağışların başlangıcına kadar olan süreç içerisinde düzenli ve yeterince ananas meyvesi su ister. Kış mevsiminde ise gerekli ölçüde ki su ülkemizde çoğunlukla yağmurdan sağlanır. Özellikle hasat sürecinde ise yağışlar azalınca mutlaka sulama işlemi yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.