Ali Kuşçu Hayati Kısaca

Ali Kuşçu Hayati Kısaca

Ali Kuşçu Hayati kimdir?

Ali Kuşçu Kimdir
Ali Kuşçu Kimdir

Türk matematikçi ve gök bilimci olan Ali Kuşçu gerçek adı Ali Bin Muhammed olan bir bilim adamıdır. Kuşçu 1403 yılında Semerkant’ da doğmuştur.  15. Yüzyıl civarında yaşayan ismi duyulmuş bilim adamlarından biri olan Ali Kuşçu kuşçu lakabını da farklı şekilde almıştır.  Timur İmparatorluğu döneminde yaşayan bilim insanlarından biri olan Kuşçu astronomi ile uğraşan Uluğ Beyin kuşçusu olduğu için bu lakap ile anılmaya başlanmıştır.  Daha sonraki dönemlerde bu isim herkes tarafından bilinen ve unlu bilim adamının tanınmasını sağlayan bir lakap olarak kalacaktır. Ali Kuşçu matematik ve astronomi gibi önemli dersleri Hocaları Bursalı Kadızade Rumi ve Giyaseddin Cemşid gibi en bilgili hocaalardan almıştır.

Eğitimin sonu olmadığını anlam ve bilimsel anlamda yapılan eğitimler konusunda oldukça hassas olan Ali Kuşçu bulunduğu bölgede tamamladığı eğitiminden sonra Kirman civarında eğitim almaya devam etmiştir.  Burada Hall ü Eşkal ü Kamer ve Şerh ı Tecrid gibi eserlerini ortaya koymuştur.  Burada gerekli eğitimlerini de tamamlayan Kuşçu daha sonra yeniden Uluğ Bey yardımcısı olarak hayatına devam etmiştir.  Rasathane müdürü olarak da görev yapan Kuşçu araştırma yaptığı alan ile ilgili derin bilgileri öğrenmektedir.  Görev yaptığı süre içinde hac yapmak da isteyen Kuşçu devrin Akkoyunlu hükümdarı uzun Hasan tarafından kendisine saygı gösterilerek bu durumda bazı ricalarda bulunmuştur.  Devlet işlerinin daha önemli olduğunu söyleyen Uzun Hasan Ali Kuşçu ‘dan Osmanlı Devleti ile yapılacak ilan barış görüşmesinde akıl hocası olarak bulunmak istemektedir.

Uzun Hasan tarafından rica edilen bu fikir ile Ali Kuşçu danışmanlık yapmıştır.  Uzun Hasan’ın akıl hocalığını yaptıktan sonra 2. Mehmed tarafından İstanbul ‘a  davet edilmiştir.  Burada İstanbul  içinde Ayasofya medresesi müderrisi olarak görev yapmıştır. İstanbul bilim ve kültür merkezi olarak bulunduğu dönemde Ali Kuşçu eserlerini ortaya koymak için gereken araştırmaları yapmaktadır.  Unlu bilim adamı yine İstanbul da vefat etmiştir. Bu bölgede yapılan araştırmalar astronomi bakımından son derece etkili olmaktadır. Ali Kuşçu için bu bölgede bulunmak yaptığı araştırmalar için son derece faydalı olmuştur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.