Ağız Kokusu Neden Oluşur, Sebepleri, Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Neden Oluşur, Sebepleri, Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Ağız Kokusu Giderici
Ağız Kokusu Giderici

Ağız kokusu, açlık, böbrek yetmezliği, şeker, karaciğer, mide, bademcik, diş hastalığının olmasından dolayı nefeste oluşan kötü kokulara denir. Ağız kokusu şuan bile gelişmiş toplumlarda da rastlanılan bir sorundur. İnsanda psikolojik sorunlara bile yol açmaktadır. İnsanın sosyal yaşamını etkilediği için ağız kokusu bir hastalık olarak kabul edilir. Ağız kokusu yaşayan insanlar yaşamlarında öz güven eksiliği bile yaşayabilirler. Ağız kokusu son derece kötü olan hastalıkların da belirtisi olabilir. Patolojik ve fizyolojik olarak bu hastalığı ikiye ayırabiliriz.

Fizyolojik ağız kokusu nedir?

Bir insan ne kadar sağlıklı olsa bile sabah kalktığı zaman sindirim kanalında gazlar birikir ya da dil sırtında bakteriler ürer bu da ağız kokusuna neden olur. Dilimizin sırtını fırçalayarak, çok fazla yapmamak kaydı ile içinde çinko barındıran ağız gargaralarını kullanarak, sakız çiğneyerek bu soruna bir çözüm getirebiliriz. Yemek yedikten sonra nefesimizde oluşan kötü koku da fizyolojiktir.

Patolojik ağız kokusu nelerdir?

Patolojik ağız kokusu sorunu yaşayan kişiler diş doktoruna genel olarak ağız kokusu problemi ile gitmeyebilirler. Bunun nedeni ise çoğu kişinin bunun ya farkına varmamasından kaynaklanır ya da bu sorunu kabul etmemelerinden kaynaklanır. Birçok kişi de bu sorunu artık kabul ederler bu yüzden doktora gitmeye gerek duymazlar.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

Kolay bir şekilde alerji olan bir bünyeye sahipseniz eğer ağız kokusu sorunu yaşarsınız. Çünkü alerji olan bir insan burun tıkanıklığı sorunu yaşayarak nefes alışverişlerinde sorunlar yaşarlar. Ağız kuruluğu meydana gelir. Bu sorundan çok fazla su içerek kurtulabilirsiniz.
Reflü ağız kokusunun başka bir nedenidir. Midede ekşime olması ağızda asit meydana getirir. Narenciye, tarçın, çikolata gibi şeyler yiyerek bu sorunu durdurabilirsiniz.
Sinüzit ya da bademcik enfeksiyonuna sahipseniz ağız kokusu sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Sinüslerde bulunan enfeksiyon ağız kokusunun nedeni olabilir. Bunun için bir doktora başvurmalısınız. Bademcik iltihabı yaşıyorsanız yine doktora görünmeli ve doktorunuzun size vereceği antibiyotiği kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz.
Pek fazla karşımıza çıkmasa da ağızda oluşan kötü koku, kulakta, burunda, ya da boğazda herhangi bir kanserin habercisi olabilir.

Ağız kokusunu nasıl önleyebiliriz?

 • Eczanelerde satılan doğal bitki gargaralarını kullanarak ağız kokusunu önleyebilirsiniz.
 • Günlük yaşamda ne olursa olsun 2 litreye yakın su içmelisiniz. Çünkü su tükürük bezlerini harekete geçirerek ağız kokusunun önüne geçer.
 • Dişinizi fırçaladıktan sonra dil temizliğini ihmal etmeyin.
 • İlaç kullanıyorsanız onları mutlaka doktorunuza gösterin.
 • Aşırı derecede çay ya da kahve tüketmemeye çalışın.
 • Baharatlı yiyeceklerden uzak durmaya gayret edin.
 • Sigara ağzımızın kurumasına neden olur. Ağız kuruluğu ise kötü kokuları beraberinde getirir.
 • Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamaya gayret edin.
 • Diş fırçalarını kuru bir yerde saklayın.
 • Dişlerinizdeki çürükleri mutlaka tedavi edin.
 • Diş eti hastalığınız varsa mutlaka diş hekimine giderek tedavi olun.

 

kaynak : thesefiks.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.