2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

2. El Araba Alırken Dikkat Etmeliyim?
2. El Araba Alırken Dikkat Etmeliyim?

Selamlar, 2. el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere daha fazla bilgi vermek amacıyla böyle bir makale hazırlamaya karar verdim. Bu makalemde 2. el araba alırken boyaya, 2. el araba alırken kazaya ve hasar kaydı gibi durumlara değinmeye çalışacağım. 2. el araba büyük bir piyasa halindedir ve sıfır araba almaktansa 2. el almak daha mantıklı geliyor.
Tabii ki de bir arabanın ilk sahibi olmak herkese cazip gelir ama hem fiyat konusu hemde malum günümüz Türkiye şartlarında herkesin bütçesi sıfır araba almaya elverişli değildir. 2. el araba alırken pek çok sorun yaşanma ihtimali vardır.
Özellikle de günümüz şartlarında galericilerin ellerindeki arabaları satmak için bin bir türlü yalanlarla arabaların kusurunu örtme çalışmaları da cabası.
Özellikle galericilerin uydurduğu en popüler ve galerici yalanları olarak adlandırdığım bazı kusur örtme taktikleri bulunmaktadır. Peki nedir o yalanlar,

Solmadan dolayı komple boyalı,
Aşırı süratli giderken motor kaputunun açılması nedeni ile kaput değişmesi,
Sürtmeden dolayı komple boyalı,
Yukarıda saydığımız bahaneler genellikle galericiler tarafından uydurulan ve pek çok kişinin kanıp sonradan gerçekten çok pişman olduğu durumdur. Bu yüzden olmalı ki Türkiye’de galericiler pek sevilmez, hele ki aracını satmaya çalışanlar, araç alış satışı ilanlarında özellikle galericiler için ölücüler aramasın gibi bir ibare yer alır ve bu da araçlarını kesinlikle galericilere satmak istemediklerinin bir işareti sayılabilir. Tabii ki de 2. el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Hemen şimdi aşağıda sıralayalım.

2. El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2. el araba alırken pek çoğumuz genellikle telaşlı, veya şüpheli yaklaşırız. Acaba alsam mı?, alırsam satmakta problem yaşar mıyım, gibi sorular sorarız. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Hemen o önemli hususları sizler için sıralayalım.

2. El araba alırken muhakkak hasar kaydına bakın.
Boya durumuna bakın, eğer tavan ve kaput boyalı ise o araba büyük kaza geçirmiş olabilir.
Komple boyalı arabaların geçmişi hakkında bilgi edinin acaba kazadan dolayı mı boyandı veya yaşından dolayı temizlik için mi?
Plakayı sorgulayın.
Motor Numarasını Sorgulayın.
Şase Numarasını Sorgulayın.
Arabanın şase ve direklerini kontrol edin, düzeltme veya oynama var mı?
Arabayı expertize sokun, Motor durumu, amortisör ve diğer aksamlarının durumunu öğrenin.
Aracın kilometresini kontrol ediniz.
Sizler için sayabileceklerimiz bu kadar. Ama unutmamanız gerekenler bu sıraladıklarım tamamen Türkiye şartlarına göre sıralanmıştır. Bir araba aldıktan sonra satmak ta önemlidir, Türkiye şartlarında saydıklarımın piyasaya göre fiyat üzerindeki etkisi çok önemlidir. İyi günler dileğiyle.

 

Kaynak : Thesefiks.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.