Yunus Emre Kimdir, HayatıYunus Emre Kimdir, Hayatı

 

Yunus Emre Kimdir

Yunus Emre Kimdir

Yunus Emre Kimdir … Bir alim ve halk şairi olan Yunus Emre aynı zamanda Tasavvuf şiirinin önemli temsilcileri arasında bulunmaktadır. Yunus Emre 1240 yılında dünyaya gelen ve Anadolu topraklarında yaşayan mutasavvıf bir şairdir.

İnsanlara karşı farklı bir yaklaşımı bulunan şair Hacı Bektaş-ı Veli Dergah’ında hizmet etmiştir. Ünlü şair, insanları asil, garip, zengin, fakir ve din farkı gözetmeksizin eşit şekilde sayan bir insandır.

En büyük Türk ozanları arasında bulunan Yunus Emre 13 ya da 14. Yüzyıllarda yaşamıştır fakat şiirleri hala hayatımızda önemli bir yerde bulunmaktadır.

Yunus Emre hakkında hayatı konusunda fazla bir bilgi yer almamaktadır. şairin genel olarak başından geçen birkaç olay üzerinden tanınmaya başladığı ve özellikle şiirlerinin etkisi ile ününün daha fazla yayıldığı görülmektedir.
Yunus Emre’nin yaşadığı dönemde Anadolu topraklarında beylikle bulunmaktadır.Belki de beyliklerin yıkılmaya başladığı bu dönem içinde şiir yazdığı da varsayılan şairin yazdığı şiirler bu günü de aynı şekilde yansıtmaktadır. Yunus Emre döneminde Anadolu bugünkü huzurlu halinden gayet uzaktadır.

Onun yaşadığı dönemde bölgede Moğol istilasının da etkisi ile iç kavgalar ve siyasi kargaşa hakimdir. Emre mezhep kavgalarının dahi bulunduğu bu dönemde Allah sevgisini daha basit şekilde din ve güzel ahlak ile anlatmaya çalışmıştır.

Türk İslam birliği bakımından şairin ortaya koyduğu performans oldukça etkilidir. Yunus Emre, uzun bir süre Hacı Bektaş Veli dergahında hizmet etmektedir. Hristiyan ya da Müslüman fark etmeden tüm insanlar için Yunus Emre aynı anlatış biçimini takınmıştır.
Yunus Emre ile ilgili anlatılan en önemli hikayeler ve bilgilerden yola çıkarak farklı yorumlar bulunmaktadır.

Aslında şairin hayatında ya da şiirlerinde Hacı Bektaş veli ismi tam olarak geçmemektedir. Fakat bu ki din adamının anlatış biçimi açık bir şekilde bir birlikteliği göstermektedir. derviş olmak için dergah dergah gezen ve nefsini terbiye eden Yunus Emre bu deneyimlerini şiirlerinde açık bir şekilde yansıtmıştır. Emre yaptığı davranışlar ve yazdığı şiirler ile tam bir mutasavvıf olarak karşımıza çıkmaktadır. günümüzde şairin şiirleri canlılığını ilk günkü gibi hala devam ettirmektedir.Bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.