Yumuşakçalar Nedir, Özellikleri Nelerdir?Yumuşakçalar Nedir, Özellikleri Nelerdir?

yumusakcalar

Yumuşakçalar

Bu makalemizde sizlere yumuşakçalar hakkında bilgiler paylaşacağız. Yumuşakçaların birden çok değişik şekli Vardır. Yumuşakçalar iki yanlı simetrisi olan hayvanlar arasında yer alır. Ön taraflarının sonrasında kafaları, arkaları, belli başlı sağ ayrıca sol kısımları olduğu anlamına gelmektedir.  Ama vücutlarını dolamaları ayrıca bükmeleri bunu belirsizleştirir.

Bazı yumuşakçalar da anüs arkadadır. Bazılarında ise diğer bir yerde.  Böcekler, halkalı solucanlar ayrıca kabuklulardan değişik şekilde vücutları bölümlere ayrılmamıştır. Kafa genel olarak iyi gelişmiştir. Dokunaçlar, gözler, ağız gibi algıya yönelik yapılar bulundurur. Ağızda diş ayrıca makaraya benzeyen  dişli dil  adında bir dil vardır. Dişli dil yumuşakçaların esas özelliğidir.Yosunu taştan çıkarmak, bitkiyi kesebilmek, İvin kabuğuna delik açmak ve ayrıca kimi zaman ise zehir enjekte etmek gibi bir den çok değişik görevde kullanılmaktadır. Beden kütlesinin  iç organa ilişkin tümsek  büyük kısmı,  örtenek  ismi verilen hususi bir deri ile kaplıdır. Kalsiyum karbonat kristallerinin oluşumunu içermiş olan bir işlemle kabuğu gizler. Bu örtünün yanı sıra, birden çok tür solungacın uzandığı ayrıca içerisine anüs ile üreme borusunun geçtiği alanı örtenek boşluğu  çevreler. Ayakları alt yüzeyde sürünmek  ayrıca kazmak içindir. Kalamar ayrıca ahtapotlar da bu yapı, emilen dokunaç  formuna dönüşmüştür. Aktif olan yumuşakçalar genel olarak fazla gelişmiş bir sinir sistemine sahiptir. Denge, görüş ve kokuyu içermiş olan algısal organları mevcuttur. Beyin, kafadaki sinir düğümü diye isimlendirilen topluluklara bölünmüş sinir hücre yapıları gruplarından oluşmaktadır, duyu organlarına yakın bir bölgededir.Yumuşakçalar, çift cinsiyetli olabilirler. Dişi ve erkek şeklinde ayrı yaşayabilirler. Deniz formlarında, olan  döllenmiş yumurta genel anlamda daha sonra değişen planktonik kayan larva şeklinde gelişebilir. Ama deniz salyangozları gibi bir takım türler yumurtalarını, daha yavrular gençlik dönemine girmeden öncesinde embriyonun gelişmiş olduğu, yumurta keselerine bırakabilmektedir.

Yumuşakçaların Başarıları

yumusakcalarr

Türleri

Eklem bacaklıların hemen sonrasından yumuşakçalar;  popülasyon büyüklüğü, tür çeşitliliği, ticari ve ayrıca tarımsal ciddiyet bakımından büyük omurgasız sınıfındadır. Yumuşakçaların çoğu suda yaşar. Bir çoğu suculdur. Ama bir grup türü ise Sümüklü böcek ve karasal salyangoz  karada başarı ile yaşar. Bu hayvanların esas beden yapıları, yumuşakçaların yedi sınıfı tarafından belli başlı bir biçimde adapte olmuştur. Böylelikle etraflıca bakıldığında grup birbirinden bayağı değişik üyelerden oluşmaktadır.

Kabuk

Bir takım gruplarda içerde olmasına veyahutta hiç olmamasına rağmen, yumuşakçaların en bilindik niteliği kabuklarıdır. Bedenin yumuşak iç kısımları için, koruma ve destek sağlamaktadır. Yüzen türlerin suda batmamalarını da sağlamaktadır. Yumuşakçalar genel olarak iki yanlı simetrik olmasına rağmen, karından bacaklıların çoğu  deniz salyangozu, salyangoz, sümüklü böcek  erişkinken asimetriktir. Yumuşakçaların bazı sınıflarının form ve ayrıca alışkanlıkları bayağı değişiktir. Kıtonlar  Polyplacophora  basit göze çarpmaz  ve yaklaşık bin çeşidi vadırBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.