Twitter’da TT Listesine Nasıl Bakılır?Twitter’da TT Listesine Nasıl Bakılır?

Trend Topic Listesine Nasıl Bakılır

Trend Topic Listesine Nasıl Bakılır

Günümüzde sosyal medyanın etkin olduğu alan yok denecek kadar az biçimde şekillenmektedir. Dolayısıyla sosyal medyayı takip ederek gündemdeki bir çok konudan haberdar olmak mümkündür.

Her gün atılan milyonlarca Tweet’in arasından önemli olanları seçmek kullanıcılar için hiç de kolay değil. Ancak Twitter bu konuyu kolaylaştırmak için TT yani Trend Topic sistemini kullanıyor.

Bu uygulamayla dünya, ülke il gündemlerine bakarak işe yararak en çok hangi konuyla ilgili tweet atıldığını görmek olanaklı kılınıyor.

Bu sayede de istenilen bölgenin Twitter gündemine kolayca ulaşılabiliyor. Atılan bu tweet’lerin sayısında göre o an için gündemi en çok meşgul eden konular bulunabiliyor. Listeden aşağı inildiğinde ise atılan tweet sayısına göre gündemden düşen ya da gündem listesinde yeri aşağı doğru çekilen diğer maddeler görülebiliyor.Twitter’da TT Listesine Nasıl Bakılır?

Twitter Gündemler listesini ulaşırken, Twitter’a giriş yapılan cihazdaki mobilde ve cihazda farklı şekilde gerçekleşebiliyor. Kullanıcılar Twitter’a mobil uygulamadan giriyor ise Keşfet Sekmesi ile gündemdeki konulara ulaşmak mümkün. Eğer dizüstü veya masaüstü bilgisayardan bu ağa ulaşılacaksa twitter.com adresine kullanıcı adı ve şifre giriş yapıldıktan sonra sayfanın sol tarafında yer alan kişisel bilgilerin hemen altındaki Türkiye Gündemi yazan kutuda günün en çok konuşulan konularını bulmak mümkün. Kullanıcılar gündem ile ilgili konuları sadece Anasayfa’dan değil arama sonuçları, profil sayfaları ya da bildirimler sayesinde görebiliyorlar.

Twitter’da kullanıcılara özel kişiselleştirilmiş gündem belli bir sisteme göre şekilleniyor.

Kullanıcıların takip ettiği hesaplar, konum ve yaptıkları aramalar ile gündemin belirlenmesini göz önünde bulunduruyorlar. Kullanıcılar kendi opsiyonlarını belirli bir düzene sokarak dünya gündemine de ulaşmaları mümkün. İstenildiği zaman içinde Türkiye’nin de yer aldığı altmış iki ülkenin özel gündemine ve daha önceden seçilmiş şehirlerin gündemine ulaşmak da mümkün kılınıyor.

Kullanıcılar örneğin; Türkiye’de Adana, Eskişehir, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, İstanbul, İzmir, Mersin ve Konya olmak üzere toplam on iki şehrin gündemini görebiliyorlar. Kullanıcıların kendi şehirlerinin gündemini takip edememeleri en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alıyor. Bunun sebebi, kullanıcıların şehrin gündemine ait yeterince tweet atılmıyor olması şeklinde ifade edilebilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.