Teokrasi ile Yönetilen ÜlkelerTeokrasi ile Yönetilen Ülkeler

 

Teokrasi ile Yönetilen Ülkeler

Teokrasi ile Yönetilen Ülkeler

Dine bağlı olan yönetim biçimine teokrasi denmektedir.

Eski dönemlerde daha fazla sayıda sin ile yönetilen ülke sayısı olmasına rağmen günümüzde hala demokrasi ile yönetilen ülkeler bulunmaktadır.
Bu tarz ülkelerde dini otorite siyasi otorite yerine geçmektedir. Ülke dini kuralları benimseyerek yönetilmektedir.
Dini liderler teokrasi ile yönetilen ülkelerde ülkenin başkanlığını yapmaktadır. Bu ülkelerde ruhban sınıfı oluşturularak devletin işlerine bakarak dini temeller açısından hangi noktada olduğu kontrol edilmektedir. Ülke yönetiminde yer alam kurallar bu yönetimde dindeki kurallar ile aynı olarak karar verilmektedir.
Aynı şekilde hukuk sistemi de din sistemine bağlı olarak bulunmaktadır.
Günümüzde teokrasi ile yönetilen ülkeler arasında Suudi Arabistan yer almaktadır.
Suudi Arabistan İslam şartları olan şeriata göre yönetilmektedir. Aynı şekilde şeriat ile yönetilen yani teokrasi şeklinde yönetilen devler arasında İran da yer almaktadır. Endonezya ve Pakistan da aynı şekilde diğer teokrasi ole yönetilen ülkeme gibi devlet yönetiminde dini kuralları esas alan ülkeler arasında yer almaktadır.Moritanya ve Afganistan gibi ülkelere de hukuk ve devlet işleri tamamen dini emir ve yasaklara bağlı olarak yürütülmektedir.

Teokrasi ile Yönetilen Ülkeler genel olarak gelişmemiş ülkelerdir. Bu tarz ülkelere modernimden uzak bir hayat yaşanmaktadır ve ülkede modernlik de kabul edilmemektedir. Hatta bu ülkelerin bir kısmının hala modern cağa aykırı bir biçimde saltanatlık ile yönetildiği görülmektedir.
Bu ülkelerde saltanatlık haneden üyelerinden birinden diğerine geçecek şekilde uygulanmaktadır.
Monarşi ile oldukça fazla benzerliği bulunan teokraside de tek kişilik egemenlik siz konusu olmaktadır. Teokrasi ile yönetilen ülkeler arasında bulunan her ülkede tek kişilik hakimiyet siz konusu olmaktadır.

Yönetimdeki tek kişi ise kendi bireysel kararları ile değil dini emir ve yasaklara bağlı olarak ülkeyi yönetmektedir. Bu şekilde bor yönetim modern dünyada olması gereken demokrasi ile yönetim biçimine tamamen zıttır.

Demokrasi ile yönetim için yapılacak olan seçimler ve gerekli şartlar bireylerin değerini ortaya koymaktadır. Demokrasi yönetim biçimine tamamen zıt olan teokrasi ile yönetim biçimi günümüzün en geri kalmış yönetim şekilleri arasında bulunmaktadır. Bu tarz yönetimlerde ülser geri kalmıştır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.