İkinci Öğretim Nedir?İkinci Öğretim Nedir?

İkinci Öğretimin Faydalari

İkinci Öğretimin Faydalari

İkinci Öğretim ..Her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversite okumak isteyen adaylar YGS ve LYS sınavlarına girdiler. Sınavlarının açıklanmasıyla birlikte ise tercihlerini yaptılar ve tercih sonuçlarının açıklanmasını beklemeye başladılar. Özellikle adayların içinde bulunduğu bu tercih döneminde sık sık karşılaştıkları bir terim olan ikinci öğretim, üniversite okumak isteyenlere kontenjan açılması, daha çok öğrencinin okuyabilmesine olanak sağlıyor. Bu yazımızda ise siz değerli okurlarımızı aydınlatabilmek amacıyla ikinci öğretim nedir, örgün öğretim nasıldır gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Bildiğimiz gibi üniversitelerin normal ders saatleri 08.00 ile 17.00 yani mesai saatleri arasındadır. İkinci öğretimde ise dersler genellikle 17.00’dan sonra başlar. Puanının düşük olması ve akşam okula gitme olanağı sağlaması ile ikinci öğretim oldukça cazip bir konumda bulunuyor. Gelin hep birlikte ikinci öğretim nedir, avantajları dezavantajları nelerdir, okumak için ne gereklidir sorularına cevap bulalım.Örgün( ikinci ) Öğretim Okumanın Avantajları Nedir?

-Her şeyden önce akşam okula gidebiliyorsunuz. Bu size gündüzleri çalışma, kendinize vakit ayırma ve uykunuzu alabilme imkânı tanıyor. Ayrıca gece kuşları için 11 sularında biten ders, daha sonra yapılabilecek etkinlikler için olanak sağlıyor.
-Çalışmak isterseniz eğer, gündüz saatleri iş bulma imkânınız oldukça fazladır. Birinci öğretim okuyanlar yarı zamanlı iş bulma konusunda oldukça zorlanırlar çünkü bu işler genellikle gündüz vaktini kapsar ve iş sahipleri gündüz vakitlerinde orada bulunmanızı ister. Örgün öğretimden faydalananlar için bu mümkündür.
-Diplomanız ve imza yetkiniz 1. Öğretimle bütünüyle aynı olur. Hatta iş başvurularında bu sorulmaz bile. Bir mühendis iseniz örneğin, 2. Öğretim ve 1. Öğretim mezunu olmanız hiçbir şeyi değiştirmez.

 

İkinci Öğretimden Faydalanmanın Dezavantajları Neler?

-Karşılaşacağınız en büyük sorunlardan bir tanesi şüphesiz harç parasıdır. İkinci öğretimde okuyanlar zorunlu olarak her dönem belirli bir harç parası yatırır. Çünkü dersinize giren hocaların maaşı, yalnızca 1. Öğretimler için karşılanır. Gerisi sizin harçlarınızla ödenmektedir.
-Ders saatleri akşam olduğu için okula ulaşımda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun içinse size önerimiz tutacağınız ev ya da yurtlarınızın okulun yakınlarında bulunmasına gayret göstermenizdir.
-Gündüz yapılacak olan etkinliklere katılabilmeniz için, okula erkenden gitmeniz gerekebilir. Ya da gündüz vakti okulda işiniz varsa akşama kadar vakit geçirmek için aktiviteler bulmanız gerekebilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.