Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte

Hamilelikte

Hamilelikte nasıl beslenmeli sorusu tüm annelerin aklını sürekli kurcalar. Hamilelikte annenin iyi beslenmesi bebek için hayati önem arz etmektedir. Piyasada doğal olmayan binlerce ürün var, annenin bunları ayırt etmesi, organik beslenmesi, sağlıklı, zeki, bağışıklık sistemi güçlü, hatta güzel bir bebek için beslenmesine özen göstermesi önemlidir. Özellikle son aylarda bebeğin büyüyerek mideye baskı yapması ile yaşanan hazımsızlıklara karşı öğün aralıkları kısa olmalıdır. Anne, sen iki canlısın bol bol ye diyenleri dinlemeyerek, kahvaltıyı pas geçmeden, az ve sık yemelidir.

İlk üç ay beslenmesi nasıl olmalı?

Bebeğin anne karnındaki ilk üç ayı organ gelişimi, beyin gelişimi ve zekası açısından son derece önemlidir. Bebeğin organları bu aylarda oluşmaya başlar, tam da burada anne beslenmesindeki kalitenin önemi ortaya çıkar. Anne bu aylarda kansızlık, halsizlik, yorgunluk sorununu yaşamamak için çok zengin beslenmeli, iştah olmaması halinde açık alanda gerekirse park ve bahçelerde yemelidir.

 Öncelikle hangi vitaminler alınmalı?

Folik asit, demir, C vitamini, çinko, iyot, B vitamini, omega 3 ve 6, kalsiyum’dan zengin besinler mutlaka alınmalıdır, peki bunlar nelerdir; Kabuğu alınmamış tahıllar, kuru meyveler, koyu yeşil sebzeler, hayvansal etler, yumurta sarısı( özellikle bıldırcın yumurtası) balık ve turunçgiller, süt ve süt ürünleri, bu gıdalardan her öğünde dengeli bir şekilde çeşitlendirerek tüketmeli, yemek tabağında anneye ve bebeğe yetecek kadar vitamin olması gerektiği unutulmamalıdır.

Hamileyken nasıl beslenmeli makalemize devam ederken öğün aralarını da unutmamak gerekir. Öğün aralarında meyve ve yoğurt tüketmek bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Sabah ve gece yatarken bir bardak süt ile bir iki tane hurma yemeyi alışkanlık haline getirmelidir. Gün içinde iki üç tane ceviz ve fındık yemeyi ihmal etmemelidir. Günlük içilen su miktarı 3 litrenin altında olmamalıdır, mineral bakımından zengin olan maden suyu da özellikle yemeklerden sonra alınabilir. Normal doğumu kolaylaştırması ve doğumdan sonra anne sütünün kaliteli olması için son bir ayda düzenli olarak günlük 4 -5 tane Medine hurması önerilir. Hamileyken nasıl beslenmeli makalemizde belirtilen vitamin ve mineraller kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir, örneğin kronik rahatsızlıkları olanlar rahatsızlıklarını artıracak besinleri yememelidir, kronik rahatsızlığı olan anne adayları beslenme uzmanından yardım alarak sağlıklı bir gebelik geçirebilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.