Caminin Bölümleri Nelerdir?Caminin Bölümleri Nelerdir?

 

Caminin Bölümleri

Caminin Bölümleri

Caminin bölümleri, harim mihrab minber ve vaaz gibi bölümlerden oluşmaktadır. Hünkar, müezzin, son, minare, şadırvan, avlu ve kadınlar mahfili caminin diğer bölümleri arasında bulunmaktadır. Harim kısmı sanat tarihine göre namaz olmak için tahsis edilen alana verilen isimdir.

Allah ile onun kulu olan insan arasında bu alan kutsal bir bağ kurduğu için son derece saygılı bir şekilde gerçekleştirilen bölgedir. Bu bölge namaz dışında bazı eğitim ve öğretim faaliyetleri acısından sürekli açık bulunmaktadır. Fakat burada bulunan kurallara mutlaka uyulması gerekmektedir.

Camı bölümleri arasında mihrab kelime olarak harabe kökünden türemiştir. Camilerin kıble duvarımda yarım daire şeklinde bulunan ve hafif o ne doğru eğik olan yere mihrab denmektedir.Müslümanlar için namaz kılmasa kıblenin yerini belirlemektedir. İmamın em inde bulunduğu yerdir.
Minber nebera kökünden gelmektedir. Yüksek yer anlamında kullanılmaktadır. Cuma ve bayram namazı için imamların hutbe okumak adına çıktıkları yüksek basamaklı yerlere minber adı verilmektedir. Mihrabın sağ tarafında bulunmaktadır ve kıble duvarına dik olarak bulunmaktadır. Vaaz ise kursu kelimesi olarak sandalye taht ve divan manasına gelmektedir.

Aynı zamanda vaizlerin cami içinde cemaate vaaz vermek adına çıktıkları yüksekçe bölüme de kürsü denmektedir. Hünkâr ise sultanlar tarafından inşa edilen cami bölümleri içinde eminden yüksek olarak kafesle bölünmüş yere verilen isimdir. Müezzin müezzinlerin camilerde bir arada oturmaları için yapılmış ilan bölümdür camilerde sadece günde 5 vakit namaz kılmak için bulunmayan Müslümanlar aynı zamanda camilerde hal hatır sorar ve sevgi ve saygı dolu bir toplumun oluşmasına yardım etmektedirler.

Ayrıca Cuma ve bayramlarda da cemaat dini konularda birbiri ile sohbet etmektedir.
Son cemaat yeri cami bölümleri arasında cemaate yetişemeyeler için ayrılmış bölümdür. Burada namaza yetişemeyen kişiler namaz kılabilir.

Minare asli menara olan bi kelime canının em faks gize çarpan bölümüdür. Bur yeri isim yeri anlamında kullanılmaktadır. Camilerde ezan okumak maksadıyla yapılmış olan bölümdür. Yüksek yerler sadece cami için değil değişik çevreler icin de geçerli olan bölümler arasında bulunmaktadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.