Bukalemun Nedir, Özellikleri ve Türleri Nelerdir?

Bukalemun Nedir, Özellikleri ve Türleri Nelerdir?

Bukalemun nedir, bukalemunların renk değiştirme yeteneği en enteresan özelliğidir. Bukalemunların ortalama olarak 180 çeşitleri vardır. Bukalemunların bazı çeşitleri kendi ten rengini değiştirirler, paylaştığımız makalede bukalemun çeşitlerinin bazı örnekleridir. Bukalemunlar öteki hayvanlara göre değişik bir hayvan olarak tutulmaktadır. Flap Boyunlu ayrıca Jackson’ın bukalemun hayvan bukalemun çeşitlerinin bir takım örnekleridir. Onlar ağaçlar üstüne yapışan sağlam bir kavrama sahip ve ayrıca keskin pençeleri bulunur. Onlar değişik yönlere aynı zaman içerisinde bakabilirler, bunun yanı sıra bukalemunların bir kamuflaj ustası olduğu da ap açık ortadadır. Fakat doğru renk değişikliği genellikle sosyal sinyalizasyonun bir parçası veyahutta sıcaklık ayrıca öteki koşullara bir reaksiyon olabilmektedir. Fakat, bu tür özellikler onların sürüngen aile çeşitleri arasında, onları kuvvetli avcılardan birisi kılar. Alt taraftaki tabloda, bukalemunların değişik çeşitlerini görebilirsiniz.

Fischer’in Bukalemun

Fischer’in Bukalemun

Fischer’in Bukalemun

Bu bukalemunların çeşidi büyüklüğü temelinde Dişi ayrıca erkek üyeleri arasında belli bir fark vardır. Erkekler 15 inç arasında bir uzunluğa ulaşmaktadır, daha da büyük olan ayrıca alınlarına uzanmış olan etkileyici bir 1 inç büyüklüğünde boynuzlara sahiptirler. Dişilerin uzunlukları küçüktür, maksimum uzunluğu 9 ile 10 inç. Bunun yanı sıra onların boynuzunun çok küçük var olduğuyla bilinir, ama dişilerin başlarının üstünden yalnızca 1/8 inç uzunluğunda ufak boynuzları vardır. Bu yüksek nem ve ayrıca yüksek sıcaklık şartlarında yaşamaya yürekli ayrıca sert bir sürüngen olduğu bilinmektedir. Dişiler bir kavrama 10 ile 20 yumurta yaparlar. Yumurta öteki bukalemun türlere kıyasla, bayağı hızlı ayrıca yumurtadan yaklaşık 5 ile 6 ay zaman sonrasında çıkmaktadırlar.

Yüksek Casqued Bukalemun

Casqued Bukalemun

Casqued Bukalemun

Casqued Bukalemunlar orta ölçekli bukalemunlar olarak bilinir ve çok renklidir. Koyu renkleri en çok ısıyı absorbe gibi güneş ısılarında genellikle karanlık bir renge dönüşmektedir. Bunun yanı sıra çok yetenekli bir avcıdır. Erkekler dişilere nazaran daha da büyüktür, ayrıca tek boynuzludur. Erkeklerin öteki erkeklerle rekabet ettiği zaman parlak renkler sergilerler. Çifti üreme sezonu sonlarına kadar beraber kalırlar yavruları olduktan sonrasında ayrılırlar. Doğu Afrika, Kenya bunun yanı sıra Uganda’da bulunurlar. Ayrıca küçücük böcek ve örümcekle beslenirler.

Panter Bukalemun

Panter Bukalemun

Panter Bukalemun

Panter bukalemunlar diri renklere sahiptirler. Hayvanlar aleminin en güzel ayrıca en göz alıcı kertenkele çeşitlerindendir. Erkekler de 20 inç ve ayrıca Dişilerin ortalama uzunluğu yaklaşık 17 inçtir. Erkek daha da renklidir. Bunun yanı sıra kadınlara nazaran dahada çarpıcı görünmektedir.

Bir panter bukalemunun ortalama ömrü yaklaşık on senedir.

Dişiler, yumurta attıktan sonrasında, 2 ile 3 sene yaşarlar ve ölürler.

Jackson’ın Bukalemun

Jackson’ın Bukalemun

Jackson’ın Bukalemun

Jackson’ın bukalemunları 12 inç en çok uzunluğa kadar büyüyebilirler, ve ayrıca orta ölçekli kertenkele çeşitlerindendir. Jackson bukalemunun ortalama yaşam süreleri değişir, Fakat Erkekler Dişilerden daha da uzun yaşarlar. Genç bukalemunlar 5 ay içinde cinsel olgunluğa ulaşmaktadır. Gebelik süresi 5 ile 6 aya kadar sürmektedir. Bunun yanı sıra bundan sonrasında, dişiler 8 ile 10 bebek doğurur. Bu kertenkeleler, genellikle yeşil renkli, parlak rengindedir. Fakat onların renkleri mavi ayrıca sarı şeklinde de değişmektedir. Tanzanya ve Kenya’da yaşamaktadırlar.

Meller’in Bukalemun

Meller’in Bukalemun

Meller’in Bukalemun

Meller’in Bukalemunun uzunluğu 24 santimetreye kadar ulaşmaktadır. Ayrıca etrafında 600 gram ağırlığında büyük bukalemun çeşidinin arasındadır. Dişilerin boyları erkeklerden daha da kısadır. Bu bukalemun siyah, kahverengi, sarı veyahutta yeşil koyu renklerine bürünebilirler. Bu bukalemunların beden üstünde beyaz çizgili koyu yeşil renkler vardır. Bu yeşil, siyah ve ayrıca diğer değişik renkler farklı tonları rengini değiştirebilmektedirler. Dişi bukalemun bir kavrama yaklaşık olarak 80 yumurta yapar. Bunun yanı sıra yeni doğanların uzunluğu 4 inç büyüklüğündedir. Bu sürüngenlerin ortalama ömrü 12 seneye kadar gidebilir. Ayrıca Madagaskar bölgesinde yaşarlar.

Namaqua Çöl Bukalemun

Namaqua Çöl Bukalemun

Namaqua Çöl Bukalemun

Namaqua çöl bukalemunun da müthiş uyarlamalar vardır. Ayrıca de çölün sert şartlarına rağmen yaşamda kalmak için, mücadele etmektedir. Bukalemunlar soğuk gecelerde daha da fazla ısı absorbe eder, gölgede ise koyu renge dönmektedir, gün süresince gri rengindedir. Dişi kuluçkaya yaklaşık 100 gün süreyle yatabilir. Bunun yanı sıra ortalama olarak 20 yumurta, yaparlar. Namaqua bukalemun avlarını yakalamak da hızlıdır. Çöllerde yiyecek kıtlığı, onların yiyecek bulmalarında yaşam koşullarını daha da zora sokar. Namaqua çöl bukalemunları ortak yırtıcı, çakal kartal, ve ayrıca şahinler ile yarışır. Namib Çölü yanı sıra Güney Angola da yaşamaktadırlar.

Parson’ın Bukalemun

Parson’ın Bukalemun

Parson’ın Bukalemun

Parson’ın Bukalemunu İkinci büyük bukalemun çeşitleridir. İki alt çeşidi, Calumma s. parsonii ayrıca Calumma s. cristtifer sırası ile 27 inç ile 19 inç uzunluklara ulaşabilmektedirler. Dişi Parson bukalemun iki senede 50 yumurta yapar. Bu yumurtalar yumurta da bir sene süresince kalabilir. En kısa zamanda yumurta yumurtadan genç olanlar doğa da yaşamda kalmak adına, kendi bırakılır. Bazı durumlar da kendi kendine yumurtadan çıkmaları iki sene zaman alabilir. Dillerinin uzunluğu gövdelerinden daha da uzundur. Genellikle akan suyun olduğu bölgeler de bulunurlar. Bir Parson Bukalemunun yaşam süresi 7 senedir. Doğu olmakla beraber Kuzey Madagaskar da yaşamaktadırlar.

Cüce Bukalemun

Cüce Bukalemun

Cüce Bukalemun

Bu bukalemunların uzunluğu 3 inç ‘e kadar ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra küçücük ebatlı bukalemunlardan bir tanesidir. Çoğunlukla kahverengi renklerine dönüşmektedir. Genellikle renklerini değiştirebilmek için, onların stresli veyahutta sinirli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra koyu renge dönüşmektedir. sakallı yaprak bukalemunlar veyahutta sakallı cüce bukalemunlar şeklinde bilinirler. Tanzanya Ulu guru Dağları bölgesinde yaşamlarını sürdürürler.

Örtülü Bukalemun

Örtülü Bukalemun

Örtülü Bukalemun

Örtülü bukalemunun diğer adı ile ribbon, ortamı kendi rengini belirlemektedir. Bukalemun rengi yeşil, fakat onun ruh ayrıca çevresinde hafif bir değişiklik var ise, koyu kireç veyahutta kırmızı renge dönüşmektedir. Erkekler olgun şekilde büyümeye başlarlar. Her iki cinsiyette de başlarına Casques var. Erkekler 24 santim uzunluğuna kadar ulaşabilirler. Bunun yanı sıra dişiler ise 12 inç büyür. Bukalemunlar türleri bundan sonra insanların dikkatini almaya başladı. Ayrıca genellikle egzotik hayvan denmektedir. Fakat, bu kertenkele vahşi doğa da ve bu sebeple sahipleri bu güzel canlıların ömrünü sağlayabilmek için, mümkün olduğunca doğal hayat benzer yakın bir ortam sağlaması gerekir. Bu Bukalemunlar Suudi Arabistan ve Yemen’de da yaşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.