Bağa Nedir, Bağa Tesbih Hangi Hayvanlardan Yapılır?Bağa Nedir, Bağa Tesbih Hangi Hayvanlardan Yapılır?

Tatu Hayvanı

Tatu Hayvanı

Bağa nedir, bir takım hayvanlarda bedenin büyük bir tarafını veyahutta tamamını örten, bulunmuş olduğu canlının bedeninin üst bölümünde görülmüş olan iskelete benzer dış örtüye verilen adıdır. Bu yapı bir takım bilim adamları vasıtası ile benzer terimler içinde bir ur veyahutta şişkinlik olarak da söylenmiştir.
şekil ayrıca oluşum itibari ile bağa incelendiği zaman, cisim belirgin bir düzen veyahutta yapıya sahiptir.

Yüzeyi doğru şekilde dizilmiş levha görünümüne benzer tabakalardan oluşmaktadır. Üstünde bulunmuş olduğu canlının öteki hiç bir organı ile aynı özellikleri taşımaz. Genellikle pulum şeklinde bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra bu durum değişiklik gösterebilir.

Fakat ortak hiç bir noktaları bulunmamaktadır. Yapı kemik tarzında bir katılığa sahip olduğundan dolayı, oluşumuna yakın şekilde gösterilebilecek en iyi örneklerden bazı memeli hayvanların başında yer alan boynuzları dır.

Bağa ifadesi çoğu kez kaplumbağa bunun yanı sıra memeli tatuların baş ayrıca vücudunun hemen hemen hepsi bağa kaplı hayvandır. öteneklerini adlandırmak adına, kullanılmış. Ayrıca hatta dünya üstünde yalnızca onlara ithaf edilen bir terimdir.

Öteki hayvanların üstünde bulunmuş olan buna benzer aynı sert cisimler değişik isimlerle anılmaktadır. Örneğin salyangozların üstündeki döngülü sert yapı kabuk şeklinde nitelendirilmektedir. Böceklerin ve ayrıca fazla ayaklıların sert tabakaları ise kutikula şeklinde anılır.

Bağa Tespih Tatu Hayvanı

Bağa Tespih Tatu Hayvanı

Vücudun da bağa bulunduran bazı hayvanlar şekil itibari ile incelendiği zaman, sert tabaka birbiriyle kaynaşmış olan iki parçadan oluşmaktadır.Bunun yanı sıra baş ile ayaklar adına, etrafında delikler ortaya çıkarır. Kaplumbağa bu anlatıma en yakın şekilde gösterilebilecek bir hayvandır. Zaten isminden de anlaşılabileceği gibi bağa terimini hem soyut olarak hemde somut olarak içinde bulundurmaktadır.

Kaplumbağaların bunun yanı sıra buna benzer üzerinde bağa bulunduran öteki canlılarda tatulardır. Tatulardaki bağa kalın ve ayrıca boynuzumsu bir deri ile çevrili kemikten levhalar topluluğudur. Sarı renginde olan bu sert yumak canlıya yuvarlak bir görüntü verir.

Ayrıca onun esnek olan bir yapıya kavuşmasını sağlamaktadır. Diğer küçük levhalar ise vücudun geri kalan bölümünü örtmektedir.
İnsanlık bağayı bir den fazla alanda kullanmış ayrıca bu yapının özelliklerinden yararlanmıştır. Tarihe ismi geçmiş bir takım yazar ayrıca seyahatlerini kayda geçiren önemli kaşifler, Bağa’dan yapılmış olan tür tür mobilyaları notlarında anlatmışlardır.

Esasında bağanın ev eşyalarının yapımlarında kullanılması uzak doğu insanına aittir. Ama Dünya da vakit geçtikçe küreselleşmesi bu tür bilgilerin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bazı ustalar Bağayı kakma sanatlarında kullanmak sureti ile ona biçim ve şekil verebilmiştir.

Su Kaplumbağası Bağa Yapımı

Su Kaplumbağası Bağa Tespih Yapımı

Bunun yanı sıra bakır ve kalay gibi madenler ile işleyip bu tür cisimlerin kullanım alanlarını genişletebilmişlerdir. Fakat geçmiş olan zaman içinde kakmanın yerini sedefçiliğe bırakması kaçınılmaz olmuş. Çünkü bağanın hiç bükülememesinden dolayı ayrıca esnetilememesi bu olaya yol açmıştır.

Güney Amerika’da bağa fırçanın çerçeveleri ayrıca yelpazeler ile tarakların yapımlarında kullanılmak ile beraber, pudra kutularının kapakların da da yer almaktaydı.

Günümüzde ise bu teknik ayrıca eski imkanlar gittikçe azalmış, bunun yanı sıra yerini yeni metotlara bırakmıştır. Atalarımız da seneler önce bağayı birden çok alanda kullanmışlar ayrıca uzun bir zaman bu cisimlerin dayanıklılıklarından faydalanmışlardır.

Bağa’dan yapılmış olan baston, tespih, tarak ayrıca fincan zarfları bunlardan bir kaçıdır.2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.