Ani Harabeleri Nerededir, Nasıl Gidilir, TarihiAni Harabeleri Nerededir, Nasıl Gidilir, Tarihi

Ani Harabelerinin Tarihçesi

Ani Harabelerinin Tarihçesi

Ani Harabeleri, Kars’ın ilimizin Ermenistan sınırına yakın olan bir bölgesindedir. Ocaklı Köyü sınırları içinde Arpa çayı boyu üstündedir.

Arpa çayı ise Aras Nehri’nin bir koludur ve Arpa çayının Anadolu tarafında bulunur.
Yaklaşık olarak 24 farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bir yerdir Ani Harabeleri .

Ticaret açısından hareketli bir bölge olmasında İpek Yolu üzerinde bulunmasının etkisi olmuştur .
Hem Hristiyanlık hem İslamiyet hem de diğer inançlara ait kalıntıları içerisinde barındırmaktadır .

100-150 m aralıklarla cami , kilise ve ateş tapınaklarını görmek mümkündür . Bu bölgenin tarihini daha iyi anlayabilmek için yapılan kazılar hala devam etmektedir .
Aniye ‘ ye 1001 Kilise Şehri ya da Kırk Kapılı Şehir diyenler de vardır .

1880 ‘ li dönemlerde yeni bir yer altı şehri keşfedilmiş ve burada çok sayıda yapı ve kapı bulunmuştur .
Ermenilerin Anadolu ‘ da yaşadıkları en eski yerleşimlerinden biridir . Büyük bir Katedral ‘ de üzerinde bulunmaktadır .Milattan önce 3000 civarında yapılmış eserlerde bu bölgede bulunmaktadır . Anadolu ‘ da İslamiyet ‘ in yayıldığı dönemlerden bugüne kadar da pek çok İslami eser bulunmaktadır .
Bugün surları yıkık durumda olan Aslanlı Kapı bölgeye girişi sağlamaktadır .

İlk yapıldığında bu surlar 4,5 km’lik bir alana yayılmış durumdaydı . Bu surlar yapımında kullanılan malzemeler ve yapılış şekli itibariyle düşmanların girişini neredeyse imkansız hale getirmişti . Surlara yıkık durumda olmasına rağmen Aslanlı Kapı surlara oranla daha iyi durumdadır .
Ermenilerin Ani harabelerine yakın yerlerde dinamitle taş ocaklarında patlatma yapması zaten yıkık durumda olan Ani Harabelerine daha da fazla zarar vermektedir .
Bakire kızların toplanma yeri olarak bilinen kilise de Ani Harabeleri üzerinde bulunmaktadır .

Bu kilisenin olduğu bölge Ermeniler tarafından hala kendi toprağı sayıldığı için buralarda gezenler Ermenistan tarafından gelebilecek mermilere maruz kalabilir .
Ani Harabeleri esasen tüm dünyada “Ani Medeniyeti” olarak tanınmaktaydı . Fakat  uzun yıllar bakımsızlıkla boğuşmuş ve son zamanlarda “Ani Harabeleri” şeklinde anılmaya başlamıştır. Ani, bu yıkık dökük görüntüsü ile  bile masallar ülkesidir. Bölgenin alt kısımlarında gizli saklı tünellerin olduğu iddia edilmektedir.

Ani Kentini, 1064’ te Selçuklular fethetmiştir. Sultan Alparslan bu kenti ileri ki dönemlerde Kürt Beyliği Şeddadi’ye bırakmıştır.
Ani Harabelerinin günümüzdeki en önemli İslami eserlerinden biri olan Menuçihr Cami, 1072 yılında Şeddadi Beyliği döneminde yapılmıştır. Cami, ismini , kendisini yaptıran Menuçihr Bey’den almıştır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.