Ahtapotların Hayatı Ayrıca Bilinmeyen ÖzellikleriAhtapotların Hayatı Ayrıca Bilinmeyen Özellikleri

Ahtapot

Ahtapot

İnsanlığın yalnızca 8 kola sahip canlı şeklinde bilindiği ahtapotların esasında bilinmeyen bir çok nitelikleri vardır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara nazaran  dünya üstündeki en akıllı yaratıklar şeklinde yunuslar, köpekler, domuzlar, memelilerden atlar, maymunlardan sonrasında kuşlarda, kuzgunlar ve kargalarda yer almaktadır. Bu canlıların ardından bilim adamları öteki hiç bir gruba dahil olamayan ahtapotların da akıllı oldukları kanısındalar. Yapılmış olan bir çok testte, labirentte yollarını bulmuşlar ve ayrıca hafızalarına kaydettikleri görülmüştür.

Evet ahtapotlar 8 kola sahiptirler bunun yanı sıra bu kollar düşmanlarından uzaklaşmalarına, savaşmalarında yardımcı olmaktadır. Ahtapotların en enteresan yanlarından birisi  bu kollardan herhangi birinin koptuğu vakit yerine diğer bir tanesinin çıkıp, yeniden uzayabilmesidir. Bunun bir benzerini gerçekleştirebilen bir canlı türlerinden, kertenkeledir. Zira o da benzer şekilde düşmanlarından kurtulabilmek için, bıraktığı kuyruğunun yerine tekrar yenisi çıkar.Ahtapotların bir öteki enteresan niteliği de, kalplerinin 3 tane olmasıdır. Evet bizler her zaman tüm canlılara ait tek bir kalbi olduğunu düşünürdük, ama öyle değil. 8 kola ayrı biçimde kanın pompalanması tek bir  kalp vasıtası ile yapılamayacağı bellidir zaten. Bunun yanı sıra ahtapotlar çok esnek ve yumuşak bir vücuda sahiptirler. Bu özelliği ile göz kadar büyük olmayan delikten bile geçebilirler. Aynı zamanda bunları savunma mekanizmaları şeklinde de kullanmaktadırlar.

Bir ahtapotun en çarpıcı özelliklerinden birisi de derilerini ve renklerini değiştirebilmeleridir. Şüphesiz renk değiştirebilmek diğer avcılardan kurtulmak adına, en iyi kamuflaj yöntemlerinden birisidir. Aynı görevi bilindiği üzere bukalemunlar da yapar. Bu renk değiştirme durumu, mesela çizgili bir ahtapot iken birden bire benekli bir ahtapota dönüşebilme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra renk değiştirme aralıkları da bayağı sıktır. Zira bir bilim adamının ahtapotu gözlemlemesi neticesi, 7 saat süresince 1000 ’e yakın şekil değiştirdiği gözlemlenmiştir.

Ahtapotların kemikleri olmadığından dolayı, genel olarak kaçmak konusunda kolay bir şekilde kaçabiliyorlar. Yakalanan ahtapotların kondukları kafesten kaçtıkları, kimi zaman rafa tırmanır iken görüldüğü veya bir masanın üzerine oradan başka yere doğru hareket ettikleri  görülmüştür. Göz büyüklüğündeki  küçücük delikten geçebildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.